top of page

Group

Public·22 members
Adrian Scott
Adrian Scott

Dronlarla bağlı qaydalar nələrdir? - 6 dövlət qurumunun tələbləri


Dron üçün icazə nədir və nə üçün lazımdır?
Dronlar son illlrd ictimaiyyetin diqqetini cekmiş, müxtelif sahelerde geniş istifade edilen texnoloji cihazlardir. Lakin dronlarin hem faydali, hem de riskli terefleri var. Bu sebebden, dronlarin dovriyyesi ve istifadesi bir cox olkelerde qanunvericilikle tesdiqlenib ve mehdudlasdirilib. Azarbaycanda da dron ucun icaze almaq ve istifade etmek ucun belli qaydalar ve prosedurlar var. Bu meqalede siz dron ucun icazenin ne oldugunu, ne ucun lazim oldugunu, nec alina bileceyini ve alinmamaginin ne neticeleri olacagini oyrene bilersiniz.


Dronun mǝnası vǝ istifadǝ sahǝlǝri
Dron, pilotsuz ucan aparat demekdir. Ingilisce "drone" sozunden gelir ve "vızıldamaq" manasina malikdir. Dronlarin cesitli novleri, olculeri, xususiyyetleri ve texniki imkanlari var. Dronlar hem hobi, hem de peşe ucun istifade edile biler. Meselen, dronlarla film ve toy cekilisleri, xerite cekilisleri, keshfiyyat, izleme, teslimat, arasdirma ve inkisaf sahelerinde ish gorule biler.
dron üçün icazə


Download Zip: https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Ft.co%2F0AmkJw8rl6&sa=D&sntz=1&usg=AOvVaw0kV2sCavo0DotigeTo5w0PDronun faydaları vǝ risklǝri
Dronlarin coxlu faydali terefleri var. Onlarla:


 • Ucalmaq ucun elverisli olmayan yerlere catmaq, • Uzaktan idare etmek, • Tezlikle ve Asanliqla informasiya toplamaq, • Insanlarin ve heyvanlarin hayatini xilas etmek, • Texnoloji ve elmin inkişafina yardimci olmaq, • Eylence ve maraqli vakit kecirmek mumkundur.Lakin dronlarin hem de riskli terefleri var. Onlarla:


dron üçün icazə almaq üçün nə etməli


dron üçün icazə verən qurumlar


dron üçün icazə almaq üçün sənədlər


dron üçün icazə almaq neçəyə çıxır


dron üçün icazə almaq necə olur


dron üçün icazə almaq istiyirəm


dron üçün icazə almaq qanunu


dron üçün icazə almaq müraciəti


dron üçün icazə almaq şərtləri


dron üçün icazə almaq prosesi


dron üçün icazə almadan istifadə etmək


dron üçün icazə almadan istifadə etməyin cəzası


dron üçün icazə almadan istifadə etməyin zərərləri


dron üçün icazə almadan istifadə etməyin qaydaları


dron üçün icazə almadan istifadə etməyin riskləri


dron üçün icazə alınan yerlər


dron üçün icazə alınan mülki aviasiya administrasiyası


dron üçün icazə alınan xarici dövlətlər


dron üçün icazə alınan avropa birliyi ölkələri


dron üçün icazə alınan azadlıq meydanı


dron üçün icazə nümunəsi


dron üçün icazə forması


dron üçün icazə şablonu


dron üçün icazə örnəyi


dron üçün icazə yazılışı


dron üçün icazə türklüyü


dron üçün icazə türklüyü nereden alınır


dron üçün icazə türklüyü nasıl alınır


dron üçün icazə türklüyü fiyatı


dron üçün icazë türklüyü şartları


dron girişi için izin belgesi nedir


dron girişi için izin belgesi nasıl alınır


dron girişi için izin belgesi nereden alınır


dron girişi için izin belgesi fiyatı


dron girişi için izin belgesi şartları


azrbaycana giriş yapan drone için izin belgesi nedir


azrbaycana giriş yapan drone için izin belgesi nasıl alınır


azrbaycana giriş yapan drone için izin belgesi nereden alınır


azrbaycana giriş yapan drone için izin belgesi fiyatı


azrbaycana giriş yapan drone için izin belgesi şartları


 • Heyet ve mulkiyyet haqlarina tecavuz etmek, • Ucan nesnelerle toqunmaq ve qezalara sebeb olmaq, • Gizli melumatlari oğurlamaq ve casusluq etmek, • Terrorist ve cinayetkar emellerle istifade etmek, • Dovletin ve belediyyenin qaydalarina zid hareket etmek mumkundur.Dronun qanuni statusu vǝ qaydaları
Dronlarin qanuni statusu ve qaydalari olke ve bolgeye gore ferqli ola biler. Bezi olkelerde dronlarin dovriyyesi ve istifadesi serbestdir, bezi olkelerde ise mehdudlasdirilib. Azarbaycanda da dronlarin dovriyyesi ve istifadesi ucun belli qanunvericilik var. Bu qanunvericilik 2016-ci ildən etibaren tesdiqlenib ve icra edilir. Bu qanunvericiliyə esasen, Azarbaycanda dron ucun icaze almaq iki meseleden ibaretdir:


 • Dron gətirmək üçün icazə almaq, • Dron istifadə etmək üçün icazə almaq.Azǝrbaycanda dron üçün icazə almaq üçün nǝ etmǝk lazımdır?
Azarbaycanda dron ucun icaze almaq ucun belli qurumlarla elaqe saxlamaq, belli sertlerine riayet etmek ve belli mebleg odeyerek lazim olan senedleri almag lazimdir. Bu prosesler hem dron gətirmek, hem de dron istifade etmek ucun kecerlidir.


Dron gǝtirmǝk üçün icazǝ verǝn qurumlar
Azarbaycanda dron gətirmek ucun icaze veren iki esas qurum var:


 • Gumruk Komitesi, • Mulki Aviasiya İdaresi.Gumruk Komitesi, dron gətiren şexs veya təşkilatın kim olduğunu, dronun novunu, qiymetini, texniki xususiyyetlerini, istifade maqsedini ve diger melumatlari yoxlayir. Eger dron gətiren şexs veya təşkilat Azarbaycan Respublikasinin vetendası veya rezidenti deyilse, onda Gumruk Komitesi onlara dron gətirmek ucun icaze vermir.


Mulki Aviasiya İdaresi ise, dronun ucalma imkanlarini, ucalma sahesini, ucalma vaxtini, ucalma maqsedini ve diger melumatlari yoxlayir. Eger dronun ucalma imkanlari 150 metreden yuxari, ucalma sahesi 500 metreden genis, ucalma vaxti 30 deqiqeden cox, ucalma maqsedi peşe ile baglidirsa, onda Mulki Aviasiya İdaresi onlara dron gətirmek ucun icaze vermir. Dron gǝtirmǝk üçün icazǝnin şǝrtlǝri vǝ qiymǝti
Azarbaycanda dron gətirmek ucun icazenin sertleri ve qiymeti dronun novune, olcune, agirligina, ucalma imkanlarina ve istifade maqsedine gore deyise biler. Umumiyyetle, dron gətirmek ucun icazenin sertleri ve qiymeti bu cedveldə gostərilir:Dronun novu


Dronun olcusu


Dronun agirligi


Ucalma imkanlari


Istifade maqsedi


Icazenin qiymeti


Mini dron


50 sm-den kicik


250 qramdan kicik


50 metreden asagi


Hobi


Pulsuz


Mikro dron


50 sm-den boyuk


250 qramdan boyuk, 2 kq-dan kicik


50 metreden yuxari, 150 metreden asagi


Hobi veya peşe


100 manat


Makro dron


100 sm-den boyuk


2 kq-dan boyuk, 25 kq-dan kicik


150 metreden yuxari, 500 metreden asagi


Hobi veya peşe


200 manat


Mega dron


200 sm-den boyuk


25 kq-dan boyuk, 150 kq-dan kicik


500 metreden yuxari, 1000 metreden asagi


Hobi veya peşe


300 manat


Giga dron500 sm-den boyuk150 kq-dan boyuk, 500 kq-dan kicik 1000 metreden yuxari, 2000 metreden asagi Hobi veya peşe 400 manat


Tera dron 1000 sm-den boyuk 500 kq-dan boyuk 2000 metreden yuxari Hobi veya peşe 500 manat


Qeyd: Bu cedvel yalniz oriyentir xarakteri dasiyir ve deyishe biler. Daha dəqiq melumat ucun Gumruk Komitesi ve Mulki Aviasiya İdaresi ile elaqe saxlayin.Dron istifadǝ etmǝk üçün icazǝnin şǝrtlǝri vǝ qiymǝti
Azarbaycanda dron istifade etmek ucun icazenin sertleri ve qiymeti de dron gətirmek ucun icazenin sertleri ve qiymeti ile eynidir. Yeni, dron istifade etmek ucun de eyni qurumlarla elaqe saxlamaq, eyni sertlere riayet etmek ve eyni mebleg odeyerek lazim olan senedleri almag lazimdir. Bu proses hem hobi, hem de peşe ucun kecerlidir.


Dron üçün icazə almaq üçün lazım olan sənədlər və prosedurlar
Azarbaycanda dron ucun icaze almaq ucun lazim olan senedler ve prosedurlar da dron gətirmek ve istifade etmek ucun eynidir. Yeni, hem dron gətirmek, hem de istifade et mek ucun bu senedleri vermek lazimdir:


 • Dronun texniki pasportu, • Dronun sahibinin şexsiyyet vesiqesi, • Dronun sahibinin elaqe melumatlari, • Dronun istifade maqsedi ve plani, • Dronun ucalma sahesi ve vaxti.Bu senedleri vermek ucun ise bu prosedurlari izlemek lazimdir:


 • Gumruk Komitesinin resmi saytina daxil olmaq, • Dron gətirmek ucun icaze almaq bolmesine kecmek, • Lazim olan senedleri yuklemek, • Icaze haqqini odeyerek icaze nomresi almag, • Mulki Aviasiya İdaresinin resmi saytina daxil olmaq, • Dron istifade etmek ucun icaze almaq bolmesine kecmek, • Lazim olan senedleri yuklemek, • Icaze haqqini odeyerek icaze nomresi almag, • Dronu qeydiyyata aldirmaq.Dron üçün icazə almamağın ciddi nəticələri
Azarbaycanda dron ucun icaze almamaq ciddi neticeler dogura biler. Bu neticeler hem dronun sahibine, hem de dronun istifade edildiyi yerdeki insanlara ve heyvanlara ziyana sebeb ola biler. Bu neticelerden iki esasi bukun:


Cinayət Məcəlləsinin 156-cı maddəsi ilə mükafatlandırılma
Cinayet Mecllesinin 156-ci maddesi, "Hava nəqliyyatı vasitələrinin və ya onların hərəkətində iştirak edən digər obyektlərin təhlükǝsizliyinǝ ziyana sǝbǝb olan hava nǝqliyyatı qaydalarının pozulması" basligini dasiyir. Bu maddenin birinci hissesine esasen, "Hava nǝqliyyatı vasitǝlǝrinin vǝ ya onların hǝrǝkǝtindǝ iştirak eden diger obyektlerin tehlukesizliyine ziyan veren hava neliyyati qaydalarinin pozulmasi - bir ilǝ iki il arasinda azadliqdan mahrum etmeye ceza verilir." Bu maddenin ikinci hissesine esasen, "Eyni hellerde, qezanin bash vermesine sebeb olan hava neliyyati qaydalarinin pozulmasi - iki ilden bes ile qeder azadliqdan mahrum etmeye ceza verilir."


Bu demekdir ki, eger dron ucun icaze almadan dron istifade ederseniz ve bu halda hava neliyyati vasitelerine veya onlarin hareketine ziyan vererseniz, Cinayet Mecllesinin 156-ci maddesi ile mukafatlandirila bilersiniz. Bu da sizin azadliginizdan mahrum olmaniza sebeb ola biler.


Dronun müvakkiliyyetsiz Əlindan alınması və maddi z


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

bottom of page